pondělí 27. listopadu 2017

Objevte účinky čili papriček na lidské zdraví

Máte rádi chilli papričky? Jsou chutné, zdravé, pálí na jazyku a hřejí nejen na duši.

Proč nás papričky pálí?
Chilli papričky mají v sobě pálivou látku, aktivní složku, která se nazývá kapsaicin. Je to dráždivá látka, která vyvolává pocit pálení. 
Podobu čistého kapsaicinu můžete vidět na obrázku.
Čistý kapsaicin je hydrofibní (nerozpustný ve vodě, ale v tucích), bez zápachu, bezbarvý. Proto také, pokud sníte pálivou papričku a snažíte se zahnat pocit pálení vodou, nepomůžete si. Kapsaicinu se do vody nechce. 
Pálivou chuť zaženete mlékem, nebo i panáčkem tvrdého alkoholu.


Jaké jsou účinky kapsaicinu?

Kapsaicin podporuje lipolýzu. Tedy odbourávání tuků 

Lipolýza je odbourávání tuků uloženého v tukových buňkách.
Kapsaicin stimuluje uvolňování adrenalinu z nadledvinek. Hormon Adrenalin povzbuzuje tělo k mnoha činnostem, např. k odbourávání mastných kyselin do krevního oběhu. Mastné kyseliny jsou poté krví rozvedeny do celého těla a slouží jako zdroj energie.
Zvýšená hladina adrenalinu stimuluje sympatický nervový systém, který vyvolává řetězovou reakci, která přenáší uloženou energii do svalů. Dochází tak k dalšímu spalování energie.
Adrenalin také aktivuje štěpení zásobního cukru v těle a umožňuje rychlé uvolnění energie. Dochází k rozšíření cév ve svalech a následnému prokrvení a opět k dalšímu využití energie

Kapsaicin také podporuje produkci tepla v těle. Na nával tepla reaguje organismus rozšířením cév, aby nedošlo k přehřátí a teplo se uvolnilo. Tento účinek využívají výrobci kapsaicinových doplňků výživy pro podporu krevní cirkulace, pro podporu zrychlení klidového metabolismus jak v trávicím systému tak i ve svalech a pro podporu redukce hmotnosti.
Není divu, že se kapsaicin stále více objevuje v doplňkové výživě.


Kapsaicin pomáhá těžkému žaludku

Kapsaicin zvyšuje produkci žaludečních šťáv a pomáhá trávit těžce stravitelná jídla.

Kapsaicin ovlivňuje chuť k jídlu

Pálivost papriček snižuje chuť k jídlu. To ocení ti, kteří milují jídlo a chuťe na jídlo jsou mocnější

Kapsaicin zlepšuje náladu

Kapsain pomáhá vylučovat do mozku endorfiny (hormony štěstí) a tím se zlepšuje naše nálada. Způsobuje uvolnění, uklidnění.


Další účinky chilli papriček?

Kromě kapsaicinu obsahují 7x více vitamínu C než pomeranč,  dále antioxidanty, karotenoidy. Chilli papričky pomáhají  zlepšovat citlivost na inzulín


  • Zlepšuje trávení
  • Pomáhá od migrén
  • Uvolňuje nervové napnutí
  • Uvoňuje od bolesti kloubů a kostí
  • Snižuje krevní tlak
  • Bojuje se záněty


www.lekarnaproradost.cz
New Source Supplements

Žádné komentáře:

Okomentovat

KORÁLOVÝ VÁPNÍK - CO TO JE A JEHO ÚČINKY NA ZDRAVÍ CORAL CALCIUM - BENEFITS Calcium and Magnesium in 2:1 ratio KORÁLOVÝ VÁPNÍK 2:1 - VÝ...